انگشتر

انگشتر طلا

gold ring

gold ring

انگشتر طلا

خرید طلا برای هدیه دادن در یک مناسبت خاص و یا خرید آن برای استفاده شخصی، یک تجربه لذت بخش است. طلا یک فلز بادوام و گرانبها است که ارزش آن با گذشت زمان از بین نمی‌رود و تا سال‌ها با مراقبت مناسب قابل استفاده است. با این حال، تهیه این فلز ارزشمند می تواند برای شما گران نیز تمام شود. قیمت طلا بسته به عیار، وزن و طرح آن تا حد زیادی متفاوت است. از آنجا که خرید این فلز محبوب، جنبه سرمایه‌گذاری دارد و می‌تواند مدت بسیار طولانی مورد استفاده قرار گیرد، تحقیق درباره آن و انتخاب عاقلانه برای پیدا کردن قطعاتی باکیفیت، ضروری به نظر می‌رسد. یکی از پر طرفدارترین اقلام طلا در میان زنان ،‌ انگشتر است و در مهمترین رویدادهای زندگی یک انسان مانند ازدواج، تولد، هدیه دادن به عزیزان و سالگرد‌های مهم و شاد، رد پای انگشتر طلا همیشه دیده می‌شود. اگر شما نیز قصد خرید انگشتر طلا دخترانه، انگشتر طلا فانتزی یا انگشتر طلا درشت را دارید، در این مقاله با ما همراه باشید تا با مهم‌ترین نکات خرید انواع زیورآلات طلا و بخصوص خرید انگشتر طلا آشنا شوید.

از همان زمان که انسان برای نخستین بار طلا را کشف و استخراج کرد، برق و درخشندگی این فلز زرین و کمیاب، چشمان او را به تسخیر خود درآورد. این فلز کمیاب که امروزه پشتوانه اقتصادی دولت‌ها است،‌ نقش مهمی را نظام پولی و مالی جهان بازی می‌کند و روز به روز همانند پول رایج در میان مردم دنیا متداول‌ می‌گردد. رنگ درخشان و چشمگیر طلا،‌ خاصیت ضد زنگ‌زدگی آن‌ و فواید درمانی این فلز گران قیمت، موجب شده تا بیش از سایر فلزات مورد توجه قرار گیرد. اگر شما نیز از دوست‌داران زیورآلات طلا هستید، بهتر است برای داشتن یک انتخاب صحیح و خردمندانه، مهمترین نکات مربوط به خرید زیورآلات طلا را در این مقاله بخوانید.

نکاتی درباره خرید انواع زیورآلات طلا

پیش از خرید هر نوع زیورآلات طلا لازم است،‌ چهار نکته مهم زیر را بدانید.

۱- آشنایی با استانداردهای خلوص طلا

ارزش طلا توسط مقدار خلوص یا همان مقدار نرمی آن تعیین می‌شود. درصد خلوص طلا را با  واحد «عیار» اندازه‌گیری و خلوص هر قطعه از آن را با طلای ۲۴ عیار مقایسه می‌کنند. برای مثال، طلا 24 عیار، ۱۰۰ درصد خالص و طلا 12 عیار، ۵۰ درصد خالص است.

۲- تعیین خلوص مناسب

گرچه طلای خالص‌تر، گرانبهاتر است؛ اما شما یا هر شخص دیگری که اقدام به خرید زیورآلات طلا می‌کنید، ممکن است به دلایل کاربری راحت‌تر طلای آلیاژدار، از خرید طلای کاملا خالص خودداری کنید. طلای ۲۴ عیار بسیار نرم، مستعد آسیب و خراش است و استحکام کمی دارد. اما طلاهای آلیاژی و کمتر خالص، نه تنها ارزان‌تر هستند بلکه به خاطر استحکام خود عمر مفید طولانی‌تری را نیز ارائه می‌دهند.

  • اگر قصد دارید زیورآلات خود را روزانه استفاده کنید، برای جلوگیری از آسیب دیدن آن‌ها، بهتر است از عیارهای پایین‌تر استفاده نمایید.
  • جواهراتی که بیشتر در تماس با سطوح سخت قرار دارند مانند دستبند، النگو و انگشتر طلا را بهتر است از طلای آلیاژدار (کمتر خالص) انتخاب کنید.

۳- توجه به جواهرات با روکش طلا

روکش دادن به فلزات مختلفی مانند نقره بسیار متداول است. این نوع زیورآلات که در آن‌ها صرفا یک روکش از جنس طلا به کار رفته، بسیار ارزان‌تر از طلای خالص است. افرادی که به برخی فلزات، آلرژی دارند می‌توانند از زیورآلات با روکش طلا استفاده کنند.

4- انتخاب رنگ دلخواه

جواهرات طلا معمولا به رنگ‌های زرد، مسی و سفید رواج دارند. طلا سبز رنگ نیز وجود دارد که کمتر در معرض فروش قرار می‌گیرد. رنگ‌های صورتی، سفید و سبز با مخلوط کردن طلا با فلزات دیگر ایجاد می‌شوند. طلا با رنگ‌های غیر زرد با عیار ۲۴ یافت نمی‌شود و معمولا عیار آن‌ها ۱۸ یا کمتر از ۱۸ است.

  • طلا زرد رنگ، رنگ طبیعی مواد معدنی طلا را نشان می‌دهد، اما این بدان معنا نیست که هر رنگ زردی، طلای کاملا خالص است.
  • طلا سفید با مخلوط کردن فلز طلا با پالادیوم یا نیکل ایجاد می‌شود. طلای سفید، رنگیشبیه به فلز نقره دارد اما کمی از آن روشن‌تر است.
  • طلای مسی رنگ یا گل رزی بوسیله مخلوط کردن فلز طلا با مس ایجاد می‌شود.
  • طلا سبز با مخلوط کردن فلز طلا با نقره بوجود می‌آید.با توجه به ارزشمند بودن دو فلز طلا و نقره، طلای سبز معمولا گران‌تر از سایر رنگ‌ها است.

نکاتی درباره خرید انگشتر طلا

Guide to buying a gold ring

خرید انگشتر طلا

قطعا خرید انگشتر طلا با اهداف و سلیقه‌های شخصی مختلفی همراه است و متناسب با آن نوع عیار،‌ طرح و وزن انگشتر تغییر می‌کند. برای مثال یک عروس جوان،‌ انگشتر دخترانه ظریف را بیشتر می‌پسندد و یک دختر نوجوان و کم‌سن در جستجوی انگشتر طلا فانتزی یا انگشتر طلا دخترانه است یا یک خانم مسن‌تر یا دارای دستان بزرگ‌تر، انگشتر طلا درشت‌ را انتخاب می‌نماید. در هرکدام از این انتخاب‌ها شرایط وزن،‌ طرح و عیار مورد نیاز انگشتر طلا تغییر می‌کند. بنابراین با توجه به نوع سلیقه یا هدف خود سعی کنید، برخی نکات را در نظر داشته باشید تا بتوانید یک انتخاب صحیح را تجربه کنید.

[button text=”خرید انگشتر طلا” style=”shade” size=”xlarge” radius=”10″ depth=”4″ depth_hover=”5″ expand=”true” icon=”icon-angle-right” link=”https://zhiyarworld.com/product-category/ring/” target=”_blank”]

۱. مدت و نوع استفاده از انگشتر طلا را مشخص کنید.

اگر قصد دارید انگشتر طلا را برای مدت طولانی و استفاده روزمره بخرید، بهتر است بدانید که عمدتا انگشتر طلا در طی کارهای روزانه در تماس با سطوح مختلف قرار می‌گیرد، از این رو مستعد آسیب و خراش است. بنابراین از خرید انگشتر دخترانه ظریف با عیار بالا خورداری کنید؛ زیرا هر چه انگشتر طلا فانتزی و ظریف‌تر و عیار آن بالاتر باشد، نرم‌تر و آسیب‌پذیرتر می‌گردد. انگشتر طلا کم عیار برای مثال ۱۰ یا ۱۴ عیار برای استفاده دراز مدت و روزمره مناسب است، زیرا به سختی خراشیده، شکسته یا خمیده می‌شود و کمتر نیاز به پولیش یا صیقل دادن دارد. از طرفی انگشتر طلا با عیار پایین،‌ بهای خرید کمتری را نیز به شما تحمیل می‌کند.

اگر هدف شما از خرید انگشتر طلا استفاده‌های موردی و خاص است،‌ فرقی نمی‌کند سلیقه شما یک انگشتر طلا درشت باشد یا یک انگشتر طلا دخترانه ظریف،‌ آنچه که اهمیت دارد عیار فلز طلای آن است. برای کاربردهای جزئی عیارهای ۱۸، ۲۰ و ۲۲ انتخاب مناسبی هستند؛ زیرا انگشتر طلا با عیار بالا، زرق و برق بیشتری دارند و جلب توجه می‌کنند. البته سعی کنید در نگهداری این انگشترها بسیار دقت کنید، چون آسیب‌پذیر هستند.

اما اگر هدف شما از خرید انگشتر طلا، سرمایه‌گذاری است،‌ ترجیحا انگشتر طلا بدون سنگ اتمی را انتخاب کنید؛ زیرا وزن سنگ‌های اتمی (مصنوعی) در محاسبه قیمت خرید انگشتر طلا در نظر گرفته می‌شود. در صورت عدم توجه به این نکته، شما سنگ‌های زینتی بی‌بها را به قیمت طلا خریداری می‌کنید و هنگام فروش انگشتر، فروشنده تمام سنگ‌های اتمی را از آن خارج می‌کند و تنها طلای خالص آن وزن‌گیری شده و از شما خریداری می‌گردد.

۲.  اگر به آلیاژهای نیکل، مس یا نقره حساسیت دارید، در انتخاب عیار انگشتر طلا دقت کنید.

چنانچه به یکی از فلزات پالادیوم، نیکل، مس یا نقره حساسیت دارید توجه داشته باشید که در طلای سفید با کاهش عیار طلا، درصد پالادیوم یا نیکل، در طلای سبز درصد نقره و در طلای مسی رنگ درصد مس افزایش می‌یابد. پس برای جلوگیری از حساسیت خود بهتر است انگشتر طلا با عیار بالا را انتخاب کنید. عیارهای بالاتر از ۱۸ به ندرت آلرژی‌زا هستند.

یک راه دیگر برای استفاده از انگشتر فلزات آلرژی‌زا،‌ روکش‌دار کردن آنها با طلا است. این روش به مراتب ارزان‌تر از خرید یک انگشتر تمام طلا است. البته انگشترهای روکش‌دار فقط برای استفاده محدود و موردی مناسب می‌باشد؛ زیرا روکش‌‌های طلا، لایه‌ای نازک و آسیب‌پذیر هستند و با گذشت زمان سایش می‌یابند و دچار آسیب می‌شوند.

۳.  به محل قرارگیری جواهر قیمتی روی انگشتر طلا دقت کنید.

اگر یک انگشتر طلا را انتخاب کرده‌‌اید که دارای یک سنگ قیمتی (الماس، زمرد، یاقوت کبود و یاقوت قرمز) است، به ساخت محل قرارگیری سنگ یا جواهر قیمتی و جنس دندانه‌های نگه‌دارنده آن دقت کنید. اگر این دندانه‌ها از طلا زرد ساخته شده باشند، به علت نرمی فلز طلا، به سرعت آسیب می‌بینند و با یک یا چند ضربه به راحتی خرد می‌شوند، پس ممکن است سنگ قیمتی آن‌ها به آسانی از آن‌ها خارج شود.

بهتر است گیره‌های نگه‌دارنده جواهر یا سنگ قیمتی انگشتر طلا از جنس فلزات بادوامی مانند پلاتین یا طلای سفید باشد. طلای سفید دارای روکشی از جنس رودیوم است، که باعث دوام بیشتر و آسیب‌پذیری کمتر به دندانه‌ها و حفاظت از سنگ انگشتر می‌شود.

 ۴. بدنه انگشتر طلا را بررسی کنید.

شاید با تماشای یک انگشتر طلا فانتزی یا انگشتر طلا دخترانه و ظریف به وجد بیایید و تصمیم بگیرید آن را بخرید، ‌اما دست نگه‌دارید بهتر است قبل از خرید انگشتر طلا،‌ از استحکام بدنه آن مطمئن شوید.

بدنه انگشتر طلا با عیار بالا نباید بیش از حد نازک باشد؛ زیرا به راحتی در حین پوشیدن یا بر اثر ضربه شکسته می‌شود. بنابراین اگر یک انگشتر دخترانه ظریف را انتخاب می‌کنید، حواستان به نرمی طلای آن باشد و سعی کنید انگشتری با بدنه‌ی ضخیم و مستحکم را انتخاب نمایید.

۵. از فروشنده‌های معتبر خرید کنید.

اگر حضوری یا اینترنتی قصد خرید انگشتر طلا را دارید، از اعتبار فروشنده مطمئن شوید. پس از خرید از فروشنده معتبر، حتما رسید خرید انگشتر طلای خود را دریافت نمایید.

۶. به اندازه انگشتر طلا توجه کنید.

اگر قصد دارید برای شخص دیگری خرید کنید، در انتخاب اندازه انگشتر طلا بسیار دقت نمایید. راه‌های زیادی برای اندازگیری قطر انگشت افراد وجود دارد. اما ساده‌ترین روش بستن نخ دور تا دور قطورترین بخش انگشت شخص و سپس اندازگیری قطر حلقه نخی بدست آمده است. بهترین زمان برای اندازگیری قطر انگشت، ‌انتهای روز و هنگام گرم بودن دست می‌باشد. اندازگیر پلاستیکی انگشت ابزار مناسبی برای اندازگیری دقیق سایز انگشت است. از خرید انگشتر طلا تنگ و کوچک خودداری کنید؛ زیرا به مرور فرم انگشت شما را تغییر می‌دهد.

۷. به طرح انگشتر طلا دقت کنید.

اگر می‌خواهید یک انگشتر دخترانه ظریف و کار شده‌ را بخرید، توجه داشته باشید که پیچیدگی طرح انگشتر طلا بر مزد ساخت آن می‌افزاید. طلاهای دست‌ساز با طرح و نقوش زیاد، گران‌تر هستند. بهتر است بدانید که هنگام فروش قطعه طلا هزینه ساخت آن بازگردانی نمی‌شود. پس اگر قصد شما از خرید انگشتر طلا، سرمایه‌گذاری است، ترجیحا از طرح‌های پر دستمزد اجتناب کنید.

۸. از اصل بودن انگشتر طلا اطمینان حاصل کنید.

برای تشخیص جنس انگشتر کافی است، کد داخل بدنه آن را تماشا کنید. اگر جنس انگشتر از طلا باشد در کنار کد عددی آن حرف k و اگر نقره باشد، علامت بیضی و اگر پلاتین باشد، حروفPT  حک شده است.

۹. به سایز دست و طول انگشت خود دقت کنید.

هنگام انتخاب انگشتر طلا توجه داشته باشید که طول انگشتر نباید بیشتر از بند اول انگشت شما باشد؛ زیرا مانع از خم شدن مفصل انگشت می‌شود. برای جلوه بیشتر انگشتر، چنانچه سایز دست شما بزرگ است، انگشتر طلا درشت را انتخاب کنید و از خرید انگشترهای بسیار کوچک خودداری نمایید و اگر دست کوچکی دارید، انگشتر دخترانه ظریف و کوچک را خریداری کنید.

در نظر گرفتن نکات بالا در انتخاب رضایتمندانه یک انگشتر طلا بسیار مهم هستند. بنابراین قبل از خرید انگشتر طلا دخترانه، ‌انگشتر طلا فانتزی یا انگشتر طلا درشت این نکات را با دقت بخوانید تا به بهترین شکل یک خرید فیزیکی یا آنلاین را انجام دهید. گالری طلا ژیار با طراحی و تولید محصولات خاص و متنوع از جنس طلا، جهت تجربه یک خرید مطمئن و رضایت‌بخش همراه شما است. از گالری ما دیدن نمایید.

[ux_banner height=”100%” bg=”1645″ bg_size=”original” bg_color=”rgb(255, 255, 255)” bg_overlay=”rgba(190, 190, 190, 0.2)” bg_pos=”7% 14%” effect=”sparkle” link=”https://zhiyarworld.com/product-category/ring/” target=”_blank”]

[text_box text_color=”dark” width=”37″ width__sm=”60″ position_x=”70″ position_y=”85″ text_align=”right”]

انگشتر طلا پرستو

[button text=”انگشترهای گالری طلا ژیار” size=”xlarge” radius=”17″ depth=”2″ depth_hover=”1″ expand=”0″ link=”https://zhiyarworld.com/product-category/ring/” target=”_blank”]

[/text_box]

[/ux_banner]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *