دسته بندی نشده

رنگ های طلا

رنگ های طلا

رنگ های طلا

رنگ های طلا

طلا این فلز زینتی که طرفداران زیادی مخصوصا در بین خانم­ها دارد عموما با رنگ زرد شناخته می­شود اما رنگ های طلا تنوع زیادی دارد که در ادامه به معرفی انواع رنگ طلا می پردازیم.

انواع رنگ های طلا

طلای زرد

طلای زرد

طلای زرد

رایج ­ترین و معمول­ ترین رنگ طلا زرد است. طلای زرد به رنگ خالص طلا اطلاق می­شود و نسبتا نرم است.

طلای زرد در عیارهای مختلفی در دسترس است و با آلیاژهای مختلفی ترکیب می­شود. طلای 24 عیار خالص ­ترین نوع می­باشد که درصد کمی از آلیاژهای دیگر به دلیل حفظ سختی و استحکام طلا دارد.

طلای سفید

طلای سفید

طلای سفید

شاید براتون سوال شده باشه که چرا اغلب حلقه­های عروسی طلای سفید هستند؟! دلیل آن مقاومت بیشتر خراش­های طلای سفید هستند.

عیار طلای سفید از طلای زرد کمتر است و ترکیبات طلای سفید بیشتر پالادیوم و نیکل است و به دلیل حفظ براقی آن با روکشی از رودیوم پوشانده می­شود اما به دلیل اینکه نیکل باعث آلرژی می­شود از منگنز به جای آن استفاده می­ کنند.

تفاوت طلای زرد و طلای سفید

تفاوت این دو نوع طلا در انواع رنگ های طلا  یکی در استحکام و دیگر در ترکیبات آلیاژهایشان است. طلای سفید سخت­ تر از طلای زرد است و درباره ترکیباتشان هم که پیش­تر توضیح دادیم.

طلای سبز

طلای سبز

طلای سبز

ترکیب طلا با فلز روی باعث به وجود امدن رنگ سبز می­شود که این رنگ سبز در کنار سنگ های سبز جلوه بسیار زیبایی خواهد داشت.

طلای رزگلد

طلای رز گلد

طلای رز گلد

طلای رز گلد ( طلایی – مسی) یکی دیگر از انواع رنگ­های طلاست که طرفداران زیادی دارد. این نوع طلا دوام و اسحکام بیشتری نسبت به طلای زرد و طلای سفید دارد و در سال­های اخیر هم در بین رنگ های طلا طرفداران بیشتری به خود جذب کرده است.

آلیاژهای طلاهای به رنگ رزگلد ترکیبی از مس و نقره علاوه بر خود طلا می­باشد. به یاد داشته باشید  اصطلاحی به نام رزگلد خالص غلط است چون همچین چیزی وجود ندارد و رزگلد یک آلیاژ است.

طلای زر گلد و مشکی

طلای زر گلد و مشکی

ممکن است نام طلای روسی هم شنیده باشید که در واقع همان طلای رز گلد است و به دلیل محبوبیتی که در روسیه دارد به این اسم، نام گذاری شده است.

طلای سیاه

طلای سیاه

طلای سیاه

برای تشکیل طلای سیاه، فلز طلا با فلز دیگری مانند کبالت ترکیب می­شود. تقریبا نسبت فلز طلا به دیگر فلزات آلیاژ را می­توان 3 به 1 دانست و اگرچه این ترکیب آلیاژ نامیده می­شود اما باید بدانید که لایه سیاه تنها بر روی سطح آن کشیده می­شود.

روشی دیگر برای تولید طلای سیاه  از انواع رنگ های طلا استفاده از رودیوم سیاه است که از معایب آن تغییر رنگ در طی زمان است که با آبکاری مجدد اصلاح رنگ می­شود.

طلای بنفش

طلای بنفش

طلای بنفش

طلای ارغوانی یا طلای بنفش رنگی بسیار چشم نواز و زیبا و البته خاص در بین انواع رنگ­های طلا. این رنگ حاصل ترکیب طلا و آلومینیم است. ترکیب و تولید این رنگ از طلا نیازمند شرایط و تجهیزات خاصی است و به دلیل اینکه طلا و آلومینیم هردو فلزات نرمی هستند نسبت به ترکیب­های دیگر طلا بسیار شکننده می­ باشد.

طلای آبی

طلای آبی

طلای آبی

شاید این رنگ از طلا را اصلا ندیده باشید و حتی اسم آن را هم نشنیده باشید! برای تولید این رنگ از طلا از ترکیب فلز ایندیوم یا گالیوم با فلز طلا اسفاده می­شود البته اگر هدف تولید طلای آبی 18 عیار باشد از فلزات ذکر شده و ترکیب آن­ها فقط برای آب­کاری استفاده می­ شود.

امیدواریم که این نوشته جواب سوالات شما در مورد رنگ های مختلف طلا را داده باشد.

منبع: www.peridot.comwww.talamag.blog.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *